Második lépés klub:

 

MINDENT A GUMIHARISNYÁKRÓL

 

A gumiharisnyákat sokféle szempont szerint osztályozhatjuk. Az alábbiakban igyekszem bemutatni mindezt és egy teljes, átfogó képet adni.

A gumiharisnya méret szerint két típusba sorolható: egyedi méretes és standard.
Az egyedi méretes harisnya – ahogy a nevéből is látszik – egyénileg, méretre szabottan készül.

A segédeszköz szaküzletben a megadott szempontok szerint, szakemberek lemérik az érintett végtagot, majd az alapján gyártják le a harisnyát.

A gyártási idő általában egy-két hét, az ára pedig magasabb, mint a standard harisnyáé.
Főképp az átlagostól eltérő formájú, méretű ödémás végtagra írják fel az egyedi méretes harisnyát.
A standard harisnya az átlagos formájú, kevésbé deformált végtagra javasolt. Ennek kiváltása során is lemérik a kart vagy a lábat, de azonnal átvehető a termék. A méretezése kb. úgy működik, mint egy egyszerű harisnyának, megadott körméret intervallumok, megadott méretekhez tartoznak. Pl.: ha a vádli közepén lemért körméret 41 cm, akkor az 5. méretű harisnya lesz a megfelelő, ami jó mindenki másnak is, akinek 39 és 44 cm esik ez a körméretük.

 

Kompressziós fokozat szerint négy fajta harisnya létezik: I., II., III. és IV-es kompressziós. Ez a harisnya szorosságát jelenti, vagyis azt, milyen erősen tart, illetve pumpál az adott eszköz. Leggyakrabban kettes és hármas kompressziójú harisnyákat szoktak felírni. Az egyes, az úgynevezett megelőző harisnya.

A kompressziós fokozat kombinálható is. Lehetséges például, hogy egy harisnyanadrág egyik szára kettes, a másik szára és a csípő része pedig hármas fokozatú.

Az alsó végtagra való harisnyák fajtái: lábtyű, térdharisnya, combfix, bermuda, harisnyanadrág.

A combfix rögzítése lehet szilikonos, vagyis a harisnya végén, belül, kis szilikon pöttyök, vagy vonalak segítségével tapad a bőrhöz és ez akadályozza meg, hogy lecsússzon.

Másik rögzítési mód az úgynevezett oldalpánt rögzítő. Ilyenkor a harisnya külső oldala hosszabb, felér egészen a derékig és egy pánthoz van rögzítve, ami mint egy öv – állítható mérettel –, a derékon tartja a harisnyát. 

Karharisnyák esetében lehet külön álló karharisnya és kesztyű, vagy egybekötött. A kesztyű lehet ötujjas és az ujjakat szabadon hagyó, ujjnélküli is.
A rögzítési módok ugyanazok, mint az alsóvégtagra való harisnyáknál, a különbség annyi, hogy itt vállrögzítős a karharisnya, amit a melltartóhoz lehet egy tépőzáras pánttal erősíteni.

A szövési technika alapján megkülönböztetünk körkötött és síkkötött gumiharisnyákat. Előbbi – ahogy a neve is mutatja – körkörösen szőve készül, tehát nem tartalmaz varrást. Emiatt a megnyúlása is nagyobb. A síkkötött harisnya neve szintén leírja az elkészítési technikáját: miután megszövik, utána kerül összevarrásra, ezáltal a megnyúlása is kisebb, vagyis jobban tart (ez egy viszonylag új technika, sajnos a TB még nem is támogatja).

A harisnyákat többféle színben lehet kapni. Gyártótól függően a különféle árnyalatú testszíntől , a feketén át egészen az anyagában mintás, magenta színig, mindenféléből választhatunk.

Hazánkban az alábbi forgalmazó cégek gyógyharisnyáit kaphatjuk meg a TB által támogatottan: Medi Hungary Kft. (Medi harisnya), Compri-Med Kft. (Sigvaris harisnya), Pharmatextil Kft. (Elastomed harisnya), Veno-Med Kft. (Venosan harisnya), Replant 4 Care Kft., Medicaltex Kft., Promobil, Rehabilitációs Zrt.,
(Én Medi harisnyákat használok, már több mint húsz éve és nagyon elégedett vagyok minden tekintetben; a többi céggel kapcsolatban nincs személyes tapasztalatom.)

A gyógyharisnyát orvosi rendelvényre válthatjuk ki, a szakorvos állapítja meg, hogy a fenti tényezőket figyelembe véve, melyik a számunkra legideálisabb harisnya.
A harisnyák árait, a TB támogatás mértékét és egyéb szakmai információt ezen az oldalon találhatják:
http://sejk.oep.hu/content.php?s=catalog

 

Dobozi Barbara

 

Forrás: https://www.facebook.com/masodiklepesklub/